Dlaczego zwierzęta boją się fajerwerków? Większość zwierząt ma doskonały słuch. Słyszą dźwięki niedostępne dla ludzkiego ucha. Pod względem zakresu słyszalnych częstotliwości, psy słyszą dwa razy lepiej niż ludzie. U kotów ten wskaźnik wypada jeszcze lepiej – ich zdolności do słyszenia ultradźwięków są porównywalne do zakresu możliwości typowych dla nietoperzy! Ponadto koty mają też o 25% więcej włókien nerwowych w nerwie słuchowym niż ludzie, dzięki czemu większa ilość informacji dźwiękowych trafia do ich mózgów, które są w stanie lepiej rozróżnić.
Towarzyszące fajerwerkom i petardom wybuchy mogą emitować dźwięki o natężeniu nawet rzędu 160-190 dB, co jest znacznie głośniejsze niż np. startujący odrzutowiec, który emituje dźwięk w granicy 140 dB. Dla człowieka szkodliwy jest hałas o natężeniu powyżej 85 dB, więc łatwo sobie wyobrazić, jak dotkliwe są wystrzały dla psa, a co dopiero kota. W przypadku dzikich zwierząt wiele z nich reaguje paniczną ucieczką. Wyrwane z nocnego czuwania ptaki podrywają się w panice do lotu i uderzają na oślep w przeszkody, gdyż ich nie zauważają. Wiele ptaków w odruchu paniki dostaje zawału serca, który jest zwykle dla nich zabójczy. Natomiast zwierzęta wybudzone ze snu zimowego mogą mieć problemy z ponownym zaśnięciem i przetrwaniem najtrudniejszego dla nich sezonu z powodu wyczerpania i chłodu. Przykłady te pokazują, że nie tylko zwierzęta domowe, ale i dziko żyjące doznają traumatycznych przeżyć podczas kanonady wywołanej petardami czy fajerwerkami, co dla niektórych kończy się śmiercią.
Hotele SPA Dr Irena Eris, których mottem jest „Luksus blisko natury” i które są położone w otulinach lub na terenie Parków Krajobrazowych, z wielką dbałością i troską podchodzą do dobrostanu nie tylko zwierząt domowych, ale i tych dziko żyjących w sąsiedztwie hoteli. Dlatego od wielu lat podczas sylwestrowej nocy Hotele SPA Dr Irena Eris nie używają fajerwerków i petard, a środki, które nie zostały wydane na ich zakup, są każdego roku przeznaczane na lokalne organizacje zajmujące się ochroną zwierząt domowych i dziko żyjących oraz sprawujące nad nimi opiekę, a także zajmujące się działalnością edukacyjną.