Polanica Zdrój

Jedzenie na pocieszenie

12 kwietnia 2021

Gorsze samopoczucie często powoduje, że szukamy pocieszenia na przykład w jedzeniu, które wzbudza sentyment i dobrze się nam kojarzy. Taką rolę odgrywają tradycyjne produkty lub potrawy, przywołujące smaki z dzieciństwa, kojarzone z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa oraz będące subiektywną poezją smaku.

Jedzenie na pocieszenie

W ten sposób zrodziło się pojęcie comfort food, które odnosi się do jedzenia poprawiającego nastrój. W zależności od kraju i kręgów kulturowych, ale także cech subiektywnych, będą to różne potrawy. Określenie to zrodziło się w roku 1977 i do dzisiaj jest chętnie stosowane przez kulinarne gwiazdy show business’u czy kulinarnych blogerów.

Okazuje się, że Brytyjczykom najlepiej kojarzy się i poprawia nastrój rosół, dla Amerykanów numerem jeden jest szarlotka (słynne Pie). Dla Francuzów ulubionym daniem jest między innymi zupa cebulowa, ratatouille albo ślimaki i żabie udka. Włosi za to są rozsmakowani w lasagne, ossobuco oraz deserach typu panna cotta, tiramisu czy gelato.

W Polsce natomiast z ogromnym sentymentem jest traktowana zapiekanka z pieczarkami i serem, najpopularniejszy w latach osiemdziesiątych uliczny fast food, ale również bigos czy schabowy oraz tradycyjny sernik.

Wśród popularnych na świecie dań zaliczanych do comfort food znalazły się ponadto: pizza, hamburgery, zupa pomidorowa, pierogi, czekolada na ciepło, crème brûlée i oczywiście lody.

W ostatnim roku, z uwagi na wiele restrykcji związanych z epidemią koronawirusa, jedzenie nabrało dla nas szczególnego znaczenia. Zmęczeni częstym gotowaniem w domu, ograniczonym dostępem do restauracyjnych specjałów, brakiem osobistego kontaktu z przyjaciółmi, w dobrym jedzeniu upatrujemy leku na całe zło. Dlatego jeśli nadarzy się tylko okazja by wyjść do restauracji, nie żałujemy sobie z zamówieniami. Jedzenie ma sprawiać przyjemność.

Spełniając kulinarne oczekiwania gości, Hotele SPA Dr Irena Eris przygotowały Menu Ekskluzywne z wykwintnymi daniami podawanymi przez samego szefa kuchni. Lista dań jest krótka, aczkolwiek wysmakowana, a każde z dań ma swój wine pairing.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij