Luxus in der Nähe der Natur

Bezcenne korzyści z jazdy konnej

13 März 2023

Jazda konna jest nie tylko jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu, ale ma również wpływ na ogólny dobrostan psycho-fizyczny, dając nieocenione korzyści zdrowotne.

Bezcenne korzyści z jazdy konnej

Już sam kontakt z naturą, oddychanie świeżym powietrzem oraz ruch wymuszony chodem konia sprawia, że nasz organizm się regeneruje w sposób naturalny, niewymuszony i bliski naszym korzeniom. Nawet najwolniejszy chód konia – stęp – sprawia, że pracuje całe nasze ciało i zmusza nasz układ mięśniowo-kostny do aktywności oraz utrzymania równowagi. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że podczas jazdy konnej aktywowane są te partie mięśni, których w codziennym trybie życia nie wykorzystujemy dostatecznie.

Wzmocnienie całego ciała
Nie bez przyczyny konie są wykorzystywane do hipoterapii, gdyż ruchy ciała człowieka siedzącego na koniu idącym stępem, są bardzo zbliżone do ruchów ciała idącego człowieka. Dlatego nawet umiarkowana aktywność i związany z nią wysiłek poprawia kondycję, poprzez wzmacnianie mięśni, usprawnienia funkcjonowania organów wewnętrznych, a tym samym metabolizmu, krążenia, oddychania, a nawet wzmocnienia układu odpornościowego.

Także utrzymanie prawidłowej sylwetki jest nie lada wyzwaniem. Przyzwyczajeni do garbienia się, spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej osłabia mięśnie pleców i brzucha, wywołując z czasem dolegliwości bólowe. Regularna jazda konna i związany z nią prawidłowy dosiad, zmusza „rozleniwione” mięśnie do pracy i utrzymania prawidłowej, a tym samym prostej sylwetki.

Harmonia dla ciała i umysłu
Jazda konna działa również kojąco na umysł. Płynny i naprzemienny ruch konia podczas jazdy nie tylko sprawia przyjemność jeźdźcowi, poprzez zwiększenie wydzielania się endorfin, ale przywraca sprawność psycho-fizyczną – usprawniając komunikację między obiema półkulami mózgu. Konne przejażdżki poprawiając więc samopoczucie, ale też mogą stanowić terapię u osób z niską samooceną czy nawet schorzeniami psychicznymi.

Dla kogo jest jazda konna?
Przeciwskazań do uprawiania jazdy konnej jest naprawdę niewiele. Przygodę z końmi mogą zaczynać nawet najmłodsi. Wielkość konia musi być dopasowana do jeźdźca, jak i odwrotnie. Najmłodsze dzieci powinny zaczynać od jazdy na kucykach. Zwykle przygoda z hippiką zaczyna się od oprowadzania. Ale też i osoby z nadwagą muszą liczyć się z odmówieniem prawa do jazdy z uwagi na bezpieczeństwo zdrowia fizycznego konia. Warto też przed rozpoczęciem przygody z jeździectwem zasięgnąć opinii lekarza, czy nie występują przeciwskazania do jego uprawiania.

Konie w naszej stajni są spokojne i przystosowane do pracy zarówno na ujeżdżalni, jak i do jazdy w terenie. Z uwagi na odpowiedzialność i bezpieczeństwo jeźdźców i koni, wszystkie jazdy odbywają się w naszym hotelu pod okiem wykwalifikowanych instruktorów tak, aby dla wszystkich jazda konna była wspaniałą, dającą radość i siłę przygodą.

Zapisy na zjazdy konne odbywają się w stajni. Przypominamy, że poniedziałki są dla koni obligatoryjnie dniem wolnym od pracy.

Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen