Luxus in der Nähe der Natur

Wina ekologiczne

25 April 2022

Wraz z zainteresowaniem zdrową żywnością rośnie zainteresowanie winami pochodzącymi z czystych upraw i bez chemicznych dodatków. Zatem, co to są wina ekologiczne?

Wina ekologiczne

Są to wina, które pochodzą z winnic, w których winorośl jest uprawiana tradycyjnymi metodami, z zachowaniem ekologicznych reguł. Wspólnym mianownikiem dla takich win jest dbałość winiarzy o środowisko naturalne i ograniczenie sztucznych dodatków zarówno w uprawie winorośli, jak i produkcji wina. By wino można było oznaczyć na butelce jako ekologiczne, winnica musi również posiadać stosowny certyfikat od organizacji godnej zaufania, potwierdzającej spełnienie wymogów uprawy ekologicznej. Wśród win ekologicznych rozróżnia się rodzaje: naturalne, organiczne i biodynamiczne. Odrębną grupę stanowią wina pochodzące z upraw zrównoważonych. Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje?

Wina naturalne powstają w małych winnicach, nastawionych na uprawę lokalnych szczepów winorośli, bez wpływania na uprawę oraz na proces tworzenia się wina. Z założenia wina takie są wytwarzane siłami natury, spontanicznie, przy jak najmniejszej, niezbędnej ingerencji człowieka.

Wina organiczne pochodzą z winorośli uprawianych w sposób organiczny. Oznacza to, że w winnicy, poza wyjątkami, nie można stosować sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Stosuje się za to tradycyjne i nowoczesne metody uprawy, jak płodozmian, pozostawianie dzikich roślin między rzędami winorośli czy używanie wrogów naturalnych do zwalczania szkodników.

Wina biodynamiczne pochodzą z winnic prowadzonych w sposób ekologiczny, ale według zasad biodynamiki – opierającej się na kalendarzu księżycowym, stosującej naturalne nawozy (kompost), homeopatyczne środki ochrony roślin. Ich oznaczenie, jako biodynamiczne, jest możliwe po otrzymaniu certyfikatu zarówno dotyczącego uprawy winorośli, jak i wytwarzania wina.

Wina z upraw zrównoważonych. Celem upraw prowadzonych w sposób zrównoważony jest nie tylko czerpanie maksimum zysków z produkcji, ale także jednoczesne zadbanie o środowisko naturalne, poprawiając ekosystem, jak i wpieranie bioróżnorodności czy zredukowanie śladu węglowego (zmniejszenie emisji CO2). W tego typu produkcji są kontrolowane nie tylko zabiegi przeprowadzane w winnicy i przy produkcji wina, ale również związane z etykietowaniem, pakowaniem czy transportem. Wina z tego rodzaju upraw posiadają odrębny certyfikat.

W Hotelach SPA Dr Irena Eris można degustować wybrane wina ekologiczne.

Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen