Polanica Zdrój

Sylwestrowa zabawa bez fajerwerków

29 Dezember 2022

Huczna zabawa w noc sylwestrową, której towarzyszy odpalanie fajerwerków i petard to traumatyczne przeżycie dla bardzo wielu zwierząt, zarówno domowych, jak i dziko żyjących.

Sylwestrowa zabawa bez fajerwerków

Dlaczego zwierzęta boją się fajerwerków? Większość zwierząt ma doskonały słuch. Słyszą dźwięki niedostępne dla ludzkiego ucha. Pod względem zakresu słyszalnych częstotliwości, psy słyszą dwa razy lepiej niż ludzie. U kotów ten wskaźnik wypada jeszcze lepiej – ich zdolności do słyszenia ultradźwięków są porównywalne do zakresu możliwości typowych dla nietoperzy! Ponadto koty mają też o 25% więcej włókien nerwowych w nerwie słuchowym niż ludzie, dzięki czemu większa ilość informacji dźwiękowych trafia do ich mózgów, które są w stanie lepiej rozróżnić.

Towarzyszące fajerwerkom i petardom wybuchy mogą emitować dźwięki o natężeniu nawet rzędu 160-190 dB, co jest znacznie głośniejsze niż np. startujący odrzutowiec, który emituje dźwięk w granicy 140 dB. Dla człowieka szkodliwy jest hałas o natężeniu powyżej 85 dB, więc łatwo sobie wyobrazić, jak dotkliwe są wystrzały dla psa, a co dopiero kota. W przypadku dzikich zwierząt wiele z nich reaguje paniczną ucieczką. Wyrwane z nocnego czuwania ptaki podrywają się w panice do lotu i uderzają na oślep w przeszkody, gdyż ich nie zauważają. Wiele ptaków w odruchu paniki dostaje zawału serca, który jest zwykle dla nich zabójczy. Natomiast zwierzęta wybudzone ze snu zimowego mogą mieć problemy z ponownym zaśnięciem i przetrwaniem najtrudniejszego dla nich sezonu z powodu wyczerpania i chłodu. Przykłady te pokazują, że nie tylko zwierzęta domowe, ale i dziko żyjące doznają traumatycznych przeżyć podczas kanonady wywołanej petardami czy fajerwerkami, co dla niektórych kończy się śmiercią. 

Hotele SPA Dr Irena Eris, których mottem jest „Luksus blisko natury” i które są położone w otulinach lub na terenie Parków Krajobrazowych, z wielką dbałością i troską podchodzą do dobrostanu nie tylko zwierząt domowych, ale i tych dziko żyjących w sąsiedztwie hoteli. Dlatego od wielu lat podczas sylwestrowej nocy Hotele SPA Dr Irena Eris nie używają fajerwerków i petard, a środki, które nie zostały wydane na ich zakup, są każdego roku przeznaczane na lokalne organizacje zajmujące się ochroną zwierząt domowych i dziko żyjących oraz sprawujące nad nimi opiekę, a także zajmujące się działalnością edukacyjną.

Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen